Aktualności
Kto jest on-line?
Odwiedza nas 1626 gości oraz 0 użytkowników.
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
W połowie lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty wymiany kopciucha na kocioł gazowy, ale nie mieli możliwości uzyskania wsparcia z powodu wstrzymania naboru wniosków w programie Czyste Powietrze pod koniec listopada 2024 r.
-
O dotację można ubiegać się na inwestycje zrealizowane między 28 maja a 31 grudnia 2024 r.
-
Wnioski będzie można składać przez trzy miesiące od uruchomienia naboru lub do wyczerpania środków.
-
Budżet na wznowienie naboru wynosi 70 mln zł i pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
-
Szacuje się, że wsparcie trafi do ok. 3 tys. gospodarstw domowych.
Czytaj więcej: Wznowienie naboru na dotacje do kotłów gazowych w programie Czyste Powietrze
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
Straciłeś? Zareaguj, nie daj się oszukać – poradnik dla beneficjentów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował poradnik dla poszkodowanych beneficjentów programu Czyste Powietrze. To zbiór wskazówek jak skutecznie dochodzić swoich praw i gdzie zgłosić się po pomoc.
W poradniku znajdziesz informacje, jak skutecznie działać i odzyskać pieniądze, gdy wykonawca nie dotrzymał warunków umowy lub Cię oszukał. Nie zwlekaj – sprawdź, jak możesz się chronić.
Poradnik to pigułka wiedzy na temat:
- Twoich praw jako konsumenta i beneficjenta programu Czyste Powietrze,
- warunków odstąpienia od umowy,
- kiedy zgłosić problem z wykonaniem umowy – jakie działania wykonawców powinny Cię zaalarmować,
- jakie kroki podjąć, aby zabezpieczyć swoje interesy,
- gdzie zgłosić nieuczciwe działania wykonawcy,
- gdzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.
Dostępny jest także przykładowo wypełniony wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Link do poradnika: Oszukali Cię w programie Czyste Powietrze? Działaj – Twoje pieniądze, Twoja odpowiedzialność, ale też Twoje prawa
- Szczegóły
- Kategoria: Dla rolników
Zgodnie z art. 13a ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach (Dz. U. z 2025 r. poz. 567) w lasach wszystkich form własności, w tym także w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, na terenie całego kraju, rozpoczęto realizację zadania pod nazwą „Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w kraju w latach 2025–2029”, prowadzonego w cyklu 5-letnim.
Celem tego opracowania jest określenie, a następnie monitorowanie stanu lasu oraz tempa i trendu zachodzących w nim zmian. Wyniki inwentaryzacji będą wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych. Poza dostarczaniem danych o polskich lasach na potrzeby sprawozdawczości krajowej i międzynarodowej oraz banku danych o lasach, posłużą również do formułowania, realizacji i oceny polityki leśnej Państwa. Prace w poszczególnych latach 5-letniego cyklu obejmą 20% powierzchni lasów i będą polegać na pomiarach i obserwacjach na stałych powierzchniach próbnych zakładanych w tzw. traktach rozmieszczonych w sieci 4x4 km. Prace związane z realizacją tego przedsięwzięcia są wykonywane przez przedsiębiorstwo państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (Zarząd oraz oddziały w: Białymstoku, Brzegu, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Szczecinku i Warszawie).
W związku z powyższym informuje się właściwe służby oraz właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o pracach związanych z wielkoobszarową inwentaryzacją stanu lasu w celu umożliwienia pracownikom wyżej wymienionego przedsiębiorstwa państwowego wstępu na teren lasów oraz założenia w nich powierzchni próbnych – na takich samych zasadach, jak w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa – według metodyki określonej w „Instrukcji wykonywania Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu” zaakceptowanej przez Ministra Klimatu i Środowiska 3 czerwca 2025 roku, a następnie dokonywania cyklicznych pomiarów na tych powierzchniach.
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
Kliknięcie w baner spowoduje przeniesienie na stronę kampanii.
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze w naborze trwającym od 31.03.2025 r. Złóż wniosek do końca lipca!
W marcu 2025 r. ruszył nowy nabór w programie Czyste Powietrze, a dla osób, które poniosły koszty inwestycji jeszcze przed jego uruchomieniem, wprowadzono okres przejściowy. Trwa on cztery miesiące – do końca lipca – i umożliwia uzyskanie dofinansowania na wydatki kwalifikowane od 28 maja 2024 r. Po tym terminie ta możliwość przestaje obowiązywać.
Ostatni dzwonek – kończy się wyjątkowy okres wsparcia.
Jeszcze tylko do końca lipca br. trwa tzw. okres przejściowy w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Został on uruchomiony 31 marca 2025 r. i daje możliwość uzyskania dotacji za wydatki poniesione już od 28 maja 2024 r. To propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zawieszeniem poprzedniego naboru.
Od 1 sierpnia termin ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowym programie Czyste Powietrze będzie liczony według zasady: nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania, nie będą kwalifikowane.
Najpierw termomodernizacja, potem gaz – to klucz do pełnego wsparcia.
Czytaj więcej: Komunikat nt. końca okresu przejściowego w programie Czyste Powietrze
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
Zapraszamy do zapoznania się z Diagnozą strategiczną stanowiącą punkt wyjścia przy tworzeniu “Strategii Rozwoju Gminy Baćkowice do 2030 r.”
Prosimy o przedkładanie uwag wg załączonego formularza od dnia 09.06.2025 r. do dnia 30.06.2025 r.
1. Wypełniony formularz konsultacyjny będzie można składać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w formie pisemnej przez jego przesłanie na adres: Urząd Gminy Baćkowice – Baćkowice 84, 27-552 Baćkowice
2. Uwagi można również składać ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Gminy Baćkowice.
Niniejsze zaproszenie stanowi I etap konsultacji „Strategii Rozwoju Gminy Baćkowice do 2030 r.”. Wszystkie zgłoszone uwagi zostaną zaprezentowane w formie Raportu wraz z adnotacją o ich rozpatrzeniu.
Diagnoza strategiczna sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Gminy Baćkowice
- Szczegóły
- Kategoria: Dla rolników
W związku z wystąpieniem w dniu 7 czerwca 2025 roku na terenie Gminy Baćkowice niekorzystnego zjawiska atmosferycznego powodującego szkody w gospodarstwach rolnych, Wójt Gminy Baćkowice informuje o możliwości przeprowadzenia szacunków strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
Szacowanie strat możliwe jest tylko i wyłącznie na wniosek poszkodowanego rolnika.
Wniosek o oszacowanie szkód można złożyć w terminie do dnia 18 czerwca 2025 r. Do wniosku należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Ponadto do wniosku producent rolny dołącza kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie w celu informacji o powierzchni gospodarstwa rolnego oraz w przypadku posiadania zwierząt gospodarskich kopie zgłoszenia do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (lRZ).
W przypadku niekompletnych lub nieprawidłowo wypełnionych wniosków wójt/burmistrz/prezydent wzywa poszkodowanego do uzupełnienia wniosku bądź odmawia przyjęcia wraz z podaniem uzasadnienia.
Załączniki;
- załącznik do wniosku – uprawy,
- zgoda na przetwarzanie danych.
Czytaj więcej: Informacja dotycząca procedury szacowania szkód w gospodarstwach rolnych
Popularne artykuły
- 04Sty Wójt Gminy (84960) 2016-01-04
- 06Sty Szkoły (83464) 2016-01-06
- 06Sty Wirtualny spacer (80122) 2016-01-06
- 06Sty Ochrona zdrowia (79511) 2016-01-06
- 06Sty Kontakt (76626) 2016-01-06